PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1282}

Pocałunek kobiety pająka

Kiss of the Spider Woman
7,6 1 654
oceny
7,6 10 1 1654
7,5 4
oceny krytyków
Pocałunek kobiety pająka
powrót do forum filmu Pocałunek kobiety pająka

sprostowanie

ocenił(a) film na 9

małe sprostowanie: on ich nie wymyśla... on opowiada filmy, które kiedyś już widział...

ocenił(a) film na 9
datura

a nie było czasem gatki, że on te filmy reżyserował (w przeszłości), że to były jego filmy?

ocenił(a) film na 7
Maskaradore_

Nie, jest tak jak mówi autor tematu.

użytkownik usunięty
datura

Mam zasadniczo pytanie raczej do tych, którzy przeczytali książkę niż obejrzeli film. Czy ktokolwiek jest w stanie zidentyfikować po tytułach (o ile nie były tylko płodem wyobraźni Puiga) filmy, o których Molina opowiada?

użytkownik usunięty

Oczywiście, Molina opowiada rzeczywiste filmy. Jednak dokonuj ich reinterpretacji - z kiczowatych horrorów wydobywa rozmaite prawdy uniwersalne. Na tym polega fenomen książki, która niemal w całości zbudowana jest z dialogów uzupełnionych obszernymi, naukowymi przypisami dotyczącymi homoseksualizmu (z podaniem źródeł!). Książka jest fascynująca. Film jest zupełnie inny, bardzo mocno okrojony do wątku obyczajowego, ale chyba właśnie dlatego wypada również dobrze. No i ten Hurt!
1. Ludzie koty - (oryginał łatwo znaleźć, tak jak i pół-remake tego filmu w reż. Schredera i z Nastassją i McDowellem w głównych rolach)
2. Spacerowałem z Zombie (jeden z ulubionych horrorów Scorsese, który zresztą poddał solidnej analizie w dokumencie o swoich filmowych fascynacjach, ale samego filmu niestety nie udało mi się nigdy zobaczyć)
3. Innych nie rozpoznaję.

ocenił(a) film na 7

Nie jestem pewien, bo w wydaniu z lat 80., które mam, to nie jest sprecyzowane, ale wydaje mi się, że te przypisy dotyczące homoseksualizmu zostały dodane przez polskiego redaktora (może z uwagi na cenzurę?). W każdym razie według mnie kompletnie nie przystają one do treści książki i wątpię, żeby ich umieszczenie było zgodne z zamysłem autora, ale to można sprawdzić. Poza tym trzeba też pamiętać, że przypisy oparte są głównie na książce D. J. Westa "Homosexuality" wydanej po raz pierwszy w latach 50., a przez ostatnie pół wieku zaszły olbrzymie zmiany w postrzeganiu homoseksualizmu, co znajduje też odzwierciedlenie w postępie badań naukowych nad tym zagadnieniem.

distantvoice

W wersji hiszpańskiej również są te przypisy, nie miałem okazji ich wszystkich przeczytać, bo nie za wiele wnoszą do samej powieści. Jedynie do tematyki, ale tak jak powiedziałaś, te badania nie są aktualne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones